3-jų ar 4-ių velenų valcus rinktis?

Neretai klientai teiraujasi skirtumų tarp siūlomų lakštų valcavimo įrengimų ir kuriuos rinktis. Šiame tekste pateiksiu bendrą informaciją ir skirtumus apie valcus su trimis bei keturiais velenais.
Keturių velenų valcavimo staklės:

  • Pirmiausia, ką reiktų pabrėžti yra tai, kad 4-ių velenų valcai yra tikslesni, našesni, įvairiapusiškesni, saugesni ir operatoriui naudotis jais yra juntamai paprasčiau.
  • Lenkimas gali būti atliktas vieno valcavimo metu. Žingsniai: Prispaudimas; prilenkimas; lenkimas; prilenkimas.
  • Valcams tikslumą suteikia viršutinis ir apatinis velenai, kurie suspaudžia ir užfiksuoja įdėtą ruošinį. Tuo tarpu šoniniai velenai judėdami į viršų ir apačią, atlieka lenkimą. Todėl dirbama gerokai greičiau bei išlaikant nustatytas normas.
  • Kitas svarbus dalykas, kurį atlieka apatinis velenas, tai juo prispaudus lakštą, šoniniu valu atliekamas tikslus prilenkimas, sumažinantis iki minimumo plokštumas kraštuose. Šis veiksmas skiriasi nuo staklių su trimis valais, kurios prilenkimą išgauna manipuliuojant tik apatiniais velenais, pirmiausia, nuleidžiant veleną iš padavimo pusės ir spaudžiant su priešingu ir baigiant atvirkštiniu veiksmu. Tokie veiksmai riboja naudojimą padavimo stalų, priešingai, nei 4-rių velenų staklėms, į kurias lakštas visuomet paduodamas horizontaliai be didesnio kampo.
  • Jei visuomet lenkiama iš tos pačios pusės, keturių velenų staklės, taupant vietą, gali būti pastatytos prie sienos. Paduodant ruošinį į stakles, pilnai užtenka vieno žmogaus, o šoniniai velenai, kurie turi nepriklausomas ašis, ne tik padės atlikti lenkimą, bet ir veiks, kaip galinė atrama.
  • Suspaustas lakštas tarp viršutinio ir apatinio velenų nereikalauja operatoriaus įsikišimo lenkimo proceso metu, ko reikia naudojant trijų velenų įrenginius. Tai našumą padidina 50% ar daugiau (priklausomai nuo operatoriaus).
  • Konusų valcavimas taip pat paprastesnis, kuomet šoniniai velenai pakreipiami reikalingu kampu, o apatinis velenas prispaudžia vieną konuso pusę.
  • Žymus privalumas, tai kad 4-ių velenų valcai gali būti komplektuojami su pilnaverčiu NC ar CNC valdymu.

4-rių velenų valcai yra rekomenduojami gamintojams, kurie turi dideles gamybos apimtis ar specializuojasi masinėje gamyboje.

Trijų velenų valcavimo staklės yra ekonomiškesnis pasirinkimas gamybininkams, kurie nereikalauja didelio našumo. Puikiai tinka smulkioms ir vidutinėms įmonėms. Taip pat, gamybai vykstant šaltomis klimatinėmis sąlygomis (pvz. nešildomose patalpose ar lauke), mechaniniai įrengimai yra nepakeičiami.