Prieš pasirenkant lenkimo presą (1-oji dalis)

Priėmus sprendimą įsigyti lakštų lenkimo presą, pakankamai sudėtingas uždavinys apsibrėžti, kokių techninių specifikacijų įrenginys turėtų būti. Šiame bloge išskirsiu keltą kertinių dalykų, kuriuos reiktų gerai apgalvoti prieš priimant galutinį sprendimą.

Pirmasis klausimas į kurį reiktų atsakyti, tai „kokio tipo lakštinį metalą lenksiu?”. Turime numatyti ne tik metalo tipą, bet ir jo charakteristikas, pavyzdžiui, tamprumas, kuris varijuoja nuo medžiagos tipo. Skirtingo mechaninės bei fizinės savybės įtakos reikiamą lenkimo galią.

Taip pat svarbu identifikuoti maksimalų lenkiamą ilgį, storį bei sulenkto krašto ilgį, Visi šie parametrai yra itin svarbūs renkantis tinkamą lenkimo presą.

Kuomet žinome ką apdirbsime, sekantis klausimas turėtų būti apie reikalingą galią bei V-štampą (matricą). Šie du kintamieji koreliuoja tarpusavyje, todėl vienas be kito nėra apskaičiuojamas. Reiktų paminėti, kad dažnai pardavėjai pilnai neišsiaiškina poreikių ir taiko tam tikrą V, kaip standartą. Tokiu būdu gali būti nurodytas per mažas ar per didelis preso tonažas.

Pagrindinė taisyklė V pločio apskaičiavimui matoma lentelėje žemiau:

t (lenkiamo lakšto storis mm) 0,5-2,5 3-8 9-10 12
V (štampo griovelio plotis mm) 6 x t 8 x t 10 x t 12 x t

Žinant metalo tipą, lenkiamą ilgį, matricos V griovelio matmenis galime apskaičiuoti reikalingą lenkimo preso galią. Žemiau pateiktoje nuotraukoje matoma informacija apie reikalingus tonažus 1000 mm.
Svarbu atkreipti dėmesį, kad nurodytas maksimalus lenkiamas ilgis gali sutrumpėti jei paliekami ilgi užlenkimo kraštai. Ilgis ribojamas atstumu tarp kolonų.
Kitas svarbus aspektas renkantis lenkimo presą yra traversos eiga. Didžiajai daliai gamintojų pilnai užtenka standartinės eigos, tačiau naudojant specialius įrankius ar esant sunkumui ištraukiant sulenktą ruošinį, gali tekti rinktis lenkimo presus su padidinta eiga. Tai privalumas išplečiantis darbo galimybes, o nesant poreikiui, tie patys presai gali būti sureguliuoti su mažesne eiga.