Kombinuotos žirklės

Kombinuotos žirklės yra kompaktiškos, daugiafunkcinės staklės, kurios laikomos plieno gamybos pramonės vienu iš svarbiausių įrengimų. Dažnai laikomos šveicariško peiliuko atitikmeniu. Kombinuotos žirklės gali būti svarbios ir labai universalios staklės metalo gamybos ceche. Šis įrengimas gana dažnai yra pirmasis gamybos proceso žingsnis, o vienos tokios staklės gali aprūpinti darbu iki septynių suvirintojų ar surinkėjų.

Šios staklės generuoja jėgą naudodamos hidraulines sistemas. Šiuolaikinėse sistemose naudojami hidrauliniai cilindrai, kuriuos suaktyvina kintamosios srovės elektros varikliai. Nuo pat 1800-ųjų  pabaigos, kuomet buvo išrastas įrengimas, pagrindinė jo stiprybė buvo gebėjimas atlikti įvairias užduotis. Pavyzdžiui, jis gali perforuoti įvairias medžiagas įvairių dydžių ir formų perforatoriais; jis gali kirpti strypą, plokščią juostą, kampainį ar U formos profilį. Taip pat gali būti naudojamas, kaip lenkimo presas, iškirsti lakštus ar atlikti štampavimo operacijas.

Kombinuotų žirklių funkcijos:

Perforavimas: apvalios, ovalios ir pailgos skylės;

Plieninio profilio kirpimas: lakštas, U profilis, kampainis, pilnaviduris strypas;

Iškirtimas: plokščia juosta, kampainis;

Lenkimas: plokščia juosta

Galima rinktis iš įvairių modelių su skirtinga galia ir specifikacijomis. Kombinuotos žirklės turi papildomus priedus, kuriuos galima naudoti skirtingose darbo zonose.

Kaip pasirinkti kombinuotas žirkles?

Kad ir koks universalus įrengimas tai yra, tačiau vis tiek galima pasirinkti netinkamų specifikacijų stakles. Prieš renkantis stakles reiktų įvertinti šiuos faktorius:

  • Kokio maksimalaus skersmens ir kokio storio ruošinyje reikia pramušti skyles? Tai padės nuspręsti kokio tonažo įrengimą reiktų pasirinkti.
  • Kokio stiprumo plieną kirpsite ir perforuosite?
  • Koks bus didžiausias atstumas nuo ruošinio krašto iki perforuojamos skylės vietos? Tai nustatys išpjovos kolonoje reikalingą gylį.
  • Kokie didžiausi kampuočiai bus kerpami ir ir koks jų storis? Tai apibrėš reikalingą giljotinos zonos galią.
  • Koks maksimalus plokščios juostos plotis ir storis, kurį reikės kirpti?

Pagrindinė specifikacija, kuri apibūdina kombinuotas žirkles yra jų tonažas. Šis matmuo apibrėš kokią maksimalaus diametro skylę bus galima pramušti, kokį kampuotį ar strypą nukirpti. Pavyzdžiui, didžiosioms metalo konstrukcijų gamyba užsiimančios įmonės, naudoja 80 – 120 tonų galios kombinuotas žirkles, kurios pramuša skylę 110 x 5 mm ar kerpa juostą 600 x 15 mm. Vidutinio dydžio įmonės naudoja apie 60 tonų galios įrengimus, kuriais galima pramušti 110 x 3 mm skylę ir nukirpti 300 x 15 mm juostą.

Renkantis reikia žiūrėti net tik į tonažą, tačiau įvertinti ir kitas specifikacijas.

Staklių svoris

Nors staklių svoris pats savaime nėra esminis veiksnys, jis yra staklių standumo ir stiprumo rodiklis. Svorį galima padidinti dėl kelių veiksnių, tačiau labiausiai paplitęs veiksnys būtų jų rėmas ir cilindras. Padidinus šių komplektuojančių dydį, konstrukcija tampa tvirtesnis, taigi ir ilgaamžiškumas.

Galimybės

Kaip jau buvo minima aukščiau, paprastai, kombinuotos žirklės turi keletą darbo zonų, kurios perforuoja, kerpa juostą, kampainį, pilnavidurį vamzdį bei atlieka iškirtimo funkciją. Darbo zonų skaičius gali skirtis pas atskirus gamintojus ar skirtinguose modeliuose. Šie įrengimai gali būti komplektuojama papildomai ir su juostos lenkimo įrankiais, vamzdžių kirpimo ir iškirtimo ir kitais specialiais įrankiais.

Automatizacija

Kaip ir bet kuris kitas apdirbimo procesas šiandien, yra įvairių būdų, kaip jūsų kombinuotos žirklės gali būti automatizuotos. Nuo automatinių ar programuojamų galinių atramų iki padėties nustatymo sistemų, skirtų perforavimui. Paprastai, kombinuotos žirklės gali būti komplektuojamos su elektrine galine atrama.

Vienos ar dviejų darbo vietų staklės?

Vienos darbo vietos:
staklėmis vienu metu gali dirbti vienas operatorius. Tokio tipo kombinuotos žirklės yra labiau paplitę mažesnėse gamybinėse įmonėse ir daugeliu atvejų padeda sutaupyti vietos.

Dviejų darbo vietų:
suteikia papildomas galimybes, daugiau nei vienam darbuotojui vienu metu valdyti kitas darbo zonas, be perforavimo zonos. Ši galimybė padidina gamybos pajėgumus ir efektyvumą. Dviejų operatorių galimybė pasiekiama montuojant antrąjį cilindrą. Vienas cilindras bus atsakingas už perforavimo zoną, o kitas cilindras už kitas darbo zonas.

Darbas su kombinuotomis žirklėmis

Perforavimas
Jūsų kombinuotos žirklės gali perforuoti medžiagas, nurodytas staklių specifikacijose, taip pat aprašytas informacinėse lentelėse ant pačių staklių prie perforavimo zonos. Ši darbo zona leidžia atlikti įvairias perforavimo, štampavimo ar įspaudimo operacijas. Nuimamas stalas leidžia perforuoti standartines U formos ar kampainius.

  

Pilnavidurio vamzdžio / lakšto kirpimas

Kombinuotose žirklėse, kaip standartinė funkcija, yra strypų / plokščių juostų kirpimo zona. Strypo / plokštės kirpimo zona užtikrina lygiais kraštais kirpimą medžiagų, kurios aprašytos įrengimo specifikacijose. Šioje zonoje galima kirpti tiesiai arba kampu. Medžiagos laikiklis reguliuojamas paprastu rankiniu švaistikliu, kad būtų saugiai sulaikytas nukirptas ruošinys.

Vamzdžio ir kvadrato kirpimas

Prieš įjungdami stakles, įsitikinkite, kad padavimo stalas neapkrautas ruošiniais ar kitais pašaliniais daiktais. Įjungę įrengimą, kiškite ruošinį į tinkamo diametro skylę, skirtą vamzdžių kirpimui, pastumkite iki peilių, pasirinkite norimą pjūvio vietą ir paspauskite pedalą. Atlikus kirpimą, atleiskite pedalą ir peiliai grįš į pradinę padėtį.

   

Kampuočio kirpimas

Tai taip pat standartinė darbo zona. Procesas panašus, kaip ir metalinės juostos kirpimas. Įdėjus ruošinį, jį užtvirtinam ir spaudžiam pedalą. Kampuotį galimą kirpti tiesiai bei kampu. Tam reikia naudoti prispaudžiamąjį varžtą bei rankenėlę, kuri reguliuoja atramą.

 

Iškirtimo zona

Dar viena darbinė zona, kurioje yra tripusis peilis, kuris gali apdirbti lakštus, kampuočius, vamzdžius. Iškirtimo operacija atliekama tokiu pat būdu, kaip ir kitose zonose. Staklės gali būti komplektuojamos ir su papildomu įrankiu – V formos peiliais, kuris leidžia iškirsti 90° kampą. Šis įrankis naudojamas, kai reikia padaryti iš kampuočio metalinį rėmą. Taip pat yra įrankiai, kuria naudojami vamzdžio galų iškirtimui, kad juos būtų galima sujungti.

 

Lenkimo operacija

Staklės gali būti komplektuojamos su lenkimo įrankiu, kuris skirtas sulenkti iki 90° metalines juostas ar kampuotį. Ši įrankis montuojamos perforavimo zonoje.